Program - Friday 17 June - Stage 4 | 19:30 - 20:15

WIES

So you win talent contests like the Amsterdam Pop Prize and the Grote Prijs van Nederland and you can’t carry on because of corona! That happened to WIES. Nevertheless, singer Jeanne Rouwendaal, bassist Tobias Kolk and drummer Dan Huijser received the 3FM Talent Award during Eurosonic Noorderslag 2020, and in 2021 they managed to play the most important Dutch pop venues. WIES can rock out like the best of them, but can also sound small, with lyrics that shed light on love relationships and friendship from all sides. Check out the album Het is een WIES because single tracks like Barman, Meisje and Leugenaar you’ll want to sing along!

Metallica

Friday 17 June - South Stage | 22:00 - 00:00

Pearl Jam

Saturday 18 June - South Stage | 21:30 - 00:00

Imagine Dragons

Sunday 19 June - South Stage | 22:00 - 00:00

Twenty One Pilots

Friday 17 June - South Stage | 19:30 - 20:50

Royal Blood

Saturday 18 June - IBA Parkstad Stage | 20:15 - 21:15

Volbeat

Sunday 19 June - IBA Parkstad Stage | 20:30 - 21:45

Måneskin

Saturday 18 June - South Stage | 19:15 - 20:15

Nightwish

Friday 17 June - South Stage | 17:30 - 18:30

Nothing But Thieves

Friday 17 June - IBA Parkstad Stage | 20:50 - 21:50

Nile Rodgers & Chic

Sunday 19 June - South Stage | 19:30 - 20:30

Deftones

Saturday 18 June - IBA Parkstad Stage | 18:15 - 19:15

Greta Van Fleet

Friday 17 June - IBA Parkstad Stage | 18:30 - 19:30

Dermot Kennedy

Sunday 19 June - IBA Parkstad Stage | 18:30 - 19:30

KALEO

Saturday 18 June - South Stage | 17:15 - 18:15

De Staat

Sunday 19 June - South Stage | 17:30 - 18:30

Chef’Special

Saturday 18 June - IBA Parkstad Stage | 16:15 - 17:15

Lost Frequencies - LIVE

Saturday 18 June - Tent Stage | 20:15 - 21:15

Zara Larsson

Sunday 19 June - IBA Parkstad Stage | 16:30 - 17:30

Crowded House

Saturday 18 June - South Stage | 15:15 - 16:15

Danny Vera

Friday 17 June - South Stage | 15:30 - 16:30

Ziggy Marley: A Live Tribute To His Father

Sunday 19 June - South Stage | 15:30 - 16:30

IDLES

Friday 17 June - IBA Parkstad Stage | 16:30 - 17:30

Eefje de Visser

Sunday 19 June - Tent Stage | 20:45 - 21:45

Ronnie Flex & The Fam

Saturday 18 June - South Stage | 13:15 - 14:15

Parcels

Friday 17 June - Tent Stage | 20:50 - 21:50

Interpol

Sunday 19 June - Tent Stage | 18:30 - 19:30

MY BABY

Friday 17 June - South Stage | 13:30 - 14:30

Selah Sue

Saturday 18 June - IBA Parkstad Stage | 14:15 - 15:15

Floor Jansen

Friday 17 June - IBA Parkstad Stage | 14:30 - 15:30

Tones And I

Saturday 18 June - Tent Stage | 18:15 - 19:15

Turnstile

Sunday 19 June - IBA Parkstad Stage | 14:30 - 15:30

Maan

Sunday 19 June - South Stage | 13:30 - 14:30

Courtney Barnett

Saturday 18 June - Tent Stage | 16:15 - 17:15

Froukje

Friday 17 June - Tent Stage | 18:30 - 19:30

Frank Carter & The Rattlesnakes

Saturday 18 June - Tent Stage | 14:15 - 15:15

Blaudzun 

Friday 17 June - Tent Stage | 16:30 - 17:30

Inhaler

Sunday 19 June - Tent Stage | 16:30 - 17:15

Mother Mother

Sunday 19 June - Tent Stage | 14:30 - 15:30

Antoon

Friday 17 June - Tent Stage | 14:30 - 15:30

Son Mieux

Saturday 18 June - IBA Parkstad Stage | 12:30 - 13:15

Mimi Webb

Saturday 18 June - Stage 4 | 20:40 - 21:20

Joost

Sunday 19 June - IBA Parkstad Stage | 12:45 - 13:30

Nona

Saturday 18 June - Tent Stage | 12:30 - 13:15

Navarone

Sunday 19 June - Tent Stage | 12:45 - 13:30

Sylvie Kreusch

Friday 17 June - Stage 4 | 21:00 - 21:45

Rare Americans

Sunday 19 June - Stage 4 | 21:00 - 21:45

The Last Internationale

Saturday 18 June - Stage 4 | 19:10 - 19:55

Sea Girls

Sunday 19 June - Stage 4 | 19:30 - 20:15

grandson

Friday 17 June - Stage 4 | 18:00 - 18:45

KennyHoopla

Saturday 18 June - Stage 4 | 17:40 - 18:25

Meau

Sunday 19 June - Stage 4 | 18:00 - 18:45

Smash into Pieces

Friday 17 June - Stage 4 | 16:30 - 17:15

SAINT PHNX

Saturday 18 June - Stage 4 | 16:10 - 16:55

Hang Youth


Sunday 19 June - Stage 4 | 16:30 - 17:15

JC Stewart

Friday 17 June - Stage 4 | 15:00- 15:45

Remme


Friday 17 June - Stage 4 | 14:40 - 15:25

Dead Poet Society

Sunday 19 June - Stage 4 | 13:30 - 14:15

Ten Times A Million

Friday 17 June - Stage 4 | 13:30 - 14:15

Ramkot

Saturday 18 June - Stage 4 | 13:15 - 13:55

W. H. Lung

Sunday 19 June - Stage 4 | 15:00 - 15:45

Elle Hollis

Friday 17 June - Tent Stage | 12:45 - 13:30